Powietrzną pompę ciepła określamy inaczej jako pompę ciepła powietrze/woda. Urządzenie to pozyskuje ciepło z powietrza atmosferycznego. Występują zasadniczo dwa jego rodzaje, różniące się pod względem budowy: split i monoblok.
Główne elementy pompy
W skład powietrznej pompy ciepła wchodzą cztery główne części: parownik (wymiennik ciepła), skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny. W pierwszym z wymienionych elementów ciecz (czynnik roboczy) pobiera ciepło pochodzące z tzw. dolnego źródła ciepła, które stanowi powietrze atmosferyczne. Funkcją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia owego czynnika roboczego, który w skraplaczu zmienia swój stan w ciekły i przekazuje swoje ciepło do wody w instalacji C.O. albo do wody użytkowej. Zawór rozprężny ma za zadanie regulację ilości przepływu czynnika chłodzącego.
Zasada działania
Znajdujący się w instalacji czynnik roboczy w parowniku pozyskuje ciepło. Do jego właściwości należy fakt, że ma niskie ciśnienie, dzięki czemu w szybkim czasie odparowuje. Gaz, który w ten sposób powstaje, zostaje przemieszczony do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Sprężony czynnik roboczy zostaje przekazany do skraplacza, w którym ciepło jest oddane do obiegu grzewczego lub instalacji ciepłej wody użytkowej. W dalszej kolejności czynnik roboczy trafia ona do zaworu dławiącego. Element ten zmniejsza ciśnienie skutkiem czego jest zmiana temperatury czynnika, który następnie w zamkniętym obiegu z powrotem trafia do parownika.
W jakim celu stosuje się pompę ciepła powietrze/woda?
Powietrzna pompa ciepła może znaleźć szereg zastosowań. Przede wszystkim zapewnia ogrzewanie w domu, stanowiąc alternatywę dla takich rozwiązań, jak kotły elektryczne czy węglowe. Tym samym stanowi źródło ciepła w instalacji C.O. Jej zadaniem jest również podgrzewanie wody użytkowej.
Poza tym istnieją takie powietrzne pompy ciepła, które służą do chłodzenia pomieszczeń w czasie, kiedy panuje wysoka temperatura. Warto również wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są modele używane wyłącznie do ogrzewania wody. Wykorzystują one nie tylko powietrze atmosferyczne, ale również powietrze, które wentylacja wywiewna wyprowadza na zewnątrz obiektu.
Monoblok a split
Pompy z rodzaju monoblok to sprzęt o charakterze kompaktowym. Mieści on w swojej obudowie wszystkie elementy. Montuje się go na zewnątrz obiektu.
Powietrzne pompy ciepła typu split są podzielone na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza zawiera m.in. parownik, sprężarkę, wentylator, a ta druga – pompę obiegową C.O. wymiennik płytowy oraz skraplacz.