Rekuperator to urządzenie służące do odzyskiwania ciepła z powietrza, które jest wywiewane z budynku. Odzyskane w ten sposób ciepło wykorzystane zostaje do ogrzania świeżego powietrza. Do zalet rekuperatora należy fakt, że pozwala ograniczyć ubytki ciepła z budynku, które powstają w wyniku pracy wentylacji.Poza tym dzięki niemu powietrze zostaje oczyszczone z pyłów i mikroorganizmów. Tego typu urządzenia umożliwiają zmniejszenie nawet o 4/5 zużycia energii wykorzystywanej do ogrzewania powietrza napływającego z zewnątrz. Co ważne, zgodnie z prawem w niektórych obiektach rekuperacja musi być zastosowana obowiązkowo.
Budowa i zasada działania rekuperatora
Rekuperator składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich to wymiennik ciepła, który odpowiada za przekazanie ciepła z powietrza nawiewanego do wywiewanego. Posiada on specjalne filtry, których zadanie polega na usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wymienniki ciepła dzielimy ze względu na ich konstrukcję na trzy odmiany: krzyżowe, obrotowe oraz przeciwprądowe. W skład rekuperatora wchodzą też dwa wentylatory: jeden z nich kieruje powietrze na zewnątrz, a drugi do wewnątrz budynku.
Kolejny istotny element to automatyka sterująca. To ona dopasowuje pracę wentylacji do wymagań i preferencji osób mieszkających w danym budynku. Wszystkie części zamknięte są w obudowie, która zapewnia właściwą izolację. W niektórych modelach rekuperatorów stosuje się pewne podzespoły, takie jak nagrzewnica czy system antyzamrożeniowy.
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperator?
Urządzenie to ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poleca się je zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie. Trzeba też wiedzieć, że istnieją filtry gwarantujące dodatkową ochronę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić takie układy uzupełniające, jak np. jonizatory czy czujniki wilgotności albo stężenia dwutlenku węgla. Bardzo dobrze sprawdzają się także filtry węglowe. Poza tym, jak już zostało wspomniane, dzięki rekuperatorowi oszczędzamy pewną kwotę pieniędzy, którą – nie posiadając tego urządzenia – musielibyśmy przeznaczyć na pracę systemu grzewczego. O jakiego rzędu liczbach mowa? Otóż chodzi o zmniejszenie naszych opłat za ogrzewanie nawet o 40%. Zaletę rekuperatora stanowi fakt, że wywiązuje się on ze swoich zadań niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne.
Co mówi prawo?
Zagwarantowanie rekuperacji jest obligatoryjne w nowych budynkach, w których przebywać ma przynajmniej sto osób (20 m3/h na jedną osobę) oraz w tych, w których funkcjonuje wentylacja mechaniczna przekraczająca 500 m3/h.