Naturalna wentylacja grawitacyjna do funkcjonowania nie wymaga przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Trudno jednak uznać ją za rozwiązanie niezawodne. Dlaczego? Otóż w dużym stopniu jej działanie zależy od tego, jaka jest aktualna pora roku. Ma także inne wady.
Charakterystyka wentylacji grawitacyjnej
Na czym polega zasada działania wentylacji grawitacyjnej? Otóż wykorzystuje ona różnicę ciśnienia powietrza, która występuje pomiędzy wylotem kanału wentylacyjnego a wentylowanym pomieszczeniem. W tego typu systemie ciepłe powietrze wewnątrz budynku, które charakteryzuje się mniejszą gęstością od chłodnego powietrza znajdującego się na zewnątrz, jest wypychane ku górze, przez kanały wentylacyjne. Z kolei powietrze spoza budynku przedostaje się do niego przez kratki nawiewne czy okna, a także przez już istniejące nieszczelności w obiekcie (np. w ramach okiennych).
Czy brak zasilania to zaleta, czy też wada?
Wentylacja naturalna nie potrzebuje żadnego rodzaju zasilania, jej działanie bazuje bowiem jedynie na prawach fizyki. Mogłoby się wydawać, iż jest to zaleta, gdyż nie wydajemy dodatkowych pieniędzy na prąd (z czym musielibyśmy się liczyć w przypadku, gdybyśmy wybrali wentylację mechaniczną, której jedna z części – rekuperator – pobiera energię elektryczną). Poza tym fakt, że wentylacja, nie wymaga podłączenia do prądu, teoretycznie gwarantuje nam, że system będzie funkcjonować bez żadnych przerw.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że brak zasilania tak naprawdę sprawia, że praca wentylacji naturalnej w dużym stopniu zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Z pewnością więc większą stabilność zapewni nam jej odpowiednik mechaniczny czy też hybrydowy. Warto dodać, że ten drugi rodzaj wentylacji stanowi połączenie dwóch innych jej odmian, czyli grawitacyjnej i mechanicznej. Kiedy nie ma takiej potrzeby, tego typu system działa bez zasilania, a gdy pogoda utrudnia jego funkcjonowanie, pełni on z powodzeniem funkcję mechanicznej instalacji.
Wady wentylacji naturalnej
Musimy liczyć się z faktem, że efektywność wentylacji grawitacyjnej maleje w ciepłych porach roku. Zimą i jesienią występuje duża różnica pomiędzy temperaturą w obiekcie a tą, która panuje na zewnątrz, co umożliwia intensywną wymianę powietrza. Natomiast wiosną i latem niekiedy dochodzi nawet do tego, że w domu jest cieplej niż poza budynkiem. To z kolei utrudnia cyrkulację. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że intensywne mrozy mogą prowadzić do zbyt dużego wyziębienia pomieszczeń – różnice w gęstości zużytego powietrza w budynku i świeżego na zewnątrz są na tyle duże, że cyrkulacja jest bardzo intensywna. Poza tym pamiętajmy, że wentylowane do budynku powietrze jest bardzo suche, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie (problem ten szczególnie dotyczy alergików).