Pompy ciepła

Pompy ciepła – oszczędzaj dzięki energii odnawialnej

Ogrzewanie pompą ciepła to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie grzewcze dla domów jednorodzinnych, mniejszych obiektów handlowo-usługowych, biurowych a nawet kościołów. Dzięki temu, że większość energii potrzebnej do ogrzania powietrza i wody pochodzi ze źródeł odnawialnych, koszty utrzymania instalacji z pompą ciepła są najniższe spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Firma ADAGRE oferuje zaprojektowanie instalacji ogrzewania, doradztwo w wyborze urządzeń oraz montaż i serwis pomp ciepła na terenie Krakowa i Małopolski.

Przewagi pompy ciepła nad innymi metodami ogrzewania

Chociaż ceny instalacji z pompą ciepła są zwykle wyższe niż np. gazowych lub olejowych systemów grzewczych, to w długofalowej perspektywie jest ona najtańsza w eksploatacji. Ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia pompy ciepła to jedynie 25% zapotrzebowania instalacji. Około 75% energii pozyskiwane jest z ciepła rozproszonego w powietrzu, wodzie i gruncie. Oznacz to że, zużywając 1 kilowat energii elektrycznej uzyskujemy aż 4 kilowaty ciepła! Mniejszy pobór energii elektrycznej oznacza znacznie niższe rachunki za ogrzewanie ale także niższą emisję CO2 do atmosfery. Z tego powodu pompy ciepła to oczywiste rozwiązanie dla osób biorących odpowiedzialność za ochronę środowiska.

Ze względu na konstrukcję instalacji oraz samych urządzeń pompy ciepła są całkowicie bezpieczne i praktycznie bezawaryjne – praca w niskich temperaturach i brak materiałów łatwopalnych całkowicie eliminuje ryzyko pożaru lub eksplozji. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła można zrezygnować z montażu komina, przyłącza gazu czy zbiornika na olej opałowy, redukując także ilość opłat stałych i uniezależniając się od paliw kopalnych. 

Ogrzewanie pompą ciepła – jak to działa?

Zgodnie z prawami termodynamiki energia cieplna przepływa naturalnie z pomieszczenia o wyższej temperaturze do chłodniejszego. Dlatego np. nieogrzewany dom bardzo szybko wyziębi się w okresie zimowym – duża różnica temperatur sprawi, że ciepło wnętrza „ucieknie” na zewnątrz. Pompa ciepła pozwala odwrócić ten proces, wykorzystując do ogrzewania pomieszczeń nieograniczone pokłady ekologicznej, darmowej energii słonecznej rozproszonej w powietrzu i zmagazynowanej w ziemi i wodach gruntowych.

W instalacji z pompą ciepła za „transport” energii cieplnej z otoczenia odpowiada czynnik termodynamiczny (np. freon). Zimny, skroplony gaz trafia do parownika, gdzie pobiera energię z cieplejszego od siebie powietrza lub instalacji ogrzanej ciepłem ziemi lub wody gruntowej. W efekcie tego paruje i dostaje się do sprężarki elektrycznej, która nadaje mu wyższe ciśnienie. W skutek tego znacząco rośnie jego temperatura. Stamtąd czynnik przepływa do skraplacza, gdzie skrapla się oddając energię cieplną do instalacji ogrzewania. Wychłodzony, skroplony gaz traci ciśnienie w zaworze dławiącym i wraca następnie do parownika, by zacząć cykl od nowa.

Jaką pompę ciepła wybrać do mojego domu i biznesu?

Pompy ciepła dzielimy ze względu na sposób w jaki pobierają ciepło ze środowiska i sposób przekazywania go do ogrzewania pomieszczeń.

Znanym większości z nas rodzajem pomp ciepła są coraz powszechniejsze klimatyzatory. Dostępna w nich funkcja ogrzewania to pompa ciepła typu powietrze/powietrze. Coraz częściej znajduje ona zastosowanie do ogrzewania pomieszczeń, chociaż jej sprawność spada wraz z obniżaniem się temperatury zewnętrznej. W ofercie posiadamy jednak urządzenia, które są zdolne ogrzewać wnętrza nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie –270C. Pomieszczenia ogrzewane są przez nadmuch ciepłego powietrza. Latem klimatyzatory działają natomiast w funkcji schładzania pomieszczeń. To wydajny system ogrzewania za stosunkowo niewielką cenę!

Pompy ciepła typu powietrze/woda również bazują na energii pobieranej z powietrza. Wytworzone ciepło przekazują wodnym systemom ogrzewania. Najskuteczniej współpracują z wielkopowierzchniowymi obiegami grzewczymi: ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Ze względu na spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, pompy takie często wyposażane są w dodatkowe źródło ciepła w postaci np. grzałki elektrycznej. Jest ona używana w ciągu kilku najzimniejszych tygodni roku. Pompy ciepła powietrze/woda można instalować praktycznie w każdym miejscu, np. w domach na bardzo małych działkach.

Najpewniejszym źródłem energii dla pomp ciepła są zapasy ciepła zgromadzone pod ziemią lub w wodach gruntowych i dużych zbiornikach wodnych. Energię tę wykorzystują gruntowe pompy ciepła lub pompy ciepła typu woda/woda. Bazując na stałym i bardzo stabilnym zaopatrzeniu w energię cieplną są w stanie skutecznie ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową bez udziału dodatkowego źródła ciepła. Latem, ponieważ temperatura pod ziemią jest niższa od temperatury powietrza, możliwe jest odwrócenie pracy pompy ciepła i schładzanie pomieszczeń. Zainstalowanie tego typu pompy ciepła wiąże się z koniecznością dysponowania stosunkowo dużym terenem wokół domu lub dostępu do wód gruntowych albo dużego zbiornika wody. Gwarancja najniższych kosztów eksploatacji wymaga jednak stosunkowo wysokich nakładów inwestycyjnych.

Wciąż nie jesteś pewien jaką pompę ciepła wybrać? ADAGRE służy pomocą w doborze mocy, rodzaju i ceny pompy ciepła, która w największym stopniu zaspokoi Twoje potrzeby. 

Myślisz, że musisz wybierać między ekonomią a ekologią ogrzewania? Od tego dylematu skutecznie mogą uwolnić Cię pompy ciepła. Kraków, który od lat zmaga się z problemem smogu, dostrzega powagę zagrożenia i coraz częściej zwraca się w kierunku nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Takie w swoim asortymencie ma firma Adagre, która uczestniczy w miejskim Programie Ograniczenie Niskiej Emisji (PONE) oraz obsługuje klientów z obszaru Małopolski i Śląska.

Zalety pomp ciepła:

Opłacalność ekonomiczna:

- korzystają z bezpłatnej energii ze środowiska naturalnego,

- cechują się bardzo niskim kosztem eksploatacji, który z reguły nie przekracza połowy kosztów oleju

  opałowego lub gazu,

- znikome uzależnienie od wzrostu cen paliw i energii,

- brak konieczności budowy komina spalinowego,

- brak konieczności posiadania zbiornika na paliwo lub przyłącza gazowego,

- praktycznie bezserwisowa eksploatacja.

Pompy ciepła posiadają wysokie walory użytkowe:

- są ciche i bezpieczne w eksploatacji, co umożliwia ich ustawienie w pomieszczeniach gospodarczych,

- są niezawodne i zapewniają długoletnią bezawaryjną pracę,

- są proste w obsłudze, w zautomatyzowany sposób zapewniają komfort użytkowania przy maksymalnej

  oszczędności energii,

- dają możliwość chłodzenia w okresie letnim,

- nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń,

- nie stwarzają zagrożenia wybuchem,

- mogą być w prosty sposób zintegrowane z innymi źródłami ciepła.

Jak żadne inne systemy grzewcze, pompy ciepła są przyjazne środowisku naturalnemu:

- efektywnie wykorzystują energię naturalną pochodzącą ze słońca,

- nie emitują spalin, sadzy ani innych produktów spalania,

- zapewniają ograniczoną emisję CO2 do atmosfery,

- umożliwiają zastosowanie ekologicznego chłodzenia, przyspieszającego retencję dolnego źródła ciepła

  (gruntowe pompy ciepła).