Kratka wentylacyjna stanowi zakończenie kanału wentylacyjnego. Jej główne zadanie polega na tym, aby chronić pomieszczenie przed przedostaniem się do niego różnego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów z wnętrza przewodów. Poza tym kratka wentylacyjna pełni funkcję estetyczną. Dzięki niej brud w kanałach wentylacyjnych nie jest widoczny.
Kratki wewnętrzne i zewnętrzne
Kratki wentylacyjne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli chodzi o te pierwsze, zgodnie ze swoją nazwą, stanowią one zabezpieczenie otworów instalacji wentylacyjnych znajdujących się na zewnątrz obiektu. Muszą być dobrze zamontowane, aby nie zerwał ich porywisty wiatr. Powinny charakteryzować się ponadto odpowiednią wytrzymałością, gdyż stanowią one ochronę przed ptakami i innymi niedużymi zwierzętami.
Przewody wentylacyjne, zakończone wewnętrznymi kratkami wentylacyjnymi, należy doprowadzić do pomieszczeń bez drzwi i okien oraz do takich pomieszczeń, jak: kuchnia, pralnia, suszarnia czy łazienka.
Na jaką kratkę wentylacyjną warto się zdecydować?
Wyróżniamy wiele typów kratek wentylacyjnych. Do kuchni poleca się chociażby kratki wentylacyjne okapowe, w których skład wchodzą dwa elementy: kratka zapewniająca bezustanny ruch powietrza oraz kratka umieszczona w rurze podłączonej do okapu. Do najbardziej znanych i rozpowszechnionych rodzajów kratek wentylacyjnych należy z pewnością model z żaluzją. Jego popularność wynika z faktu, że bardzo łatwo go zamykamy (np. wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz) i otwieramy. Do wyboru mamy również kratki wentylacyjne, które są otwarte przez cały czas.
Spotykamy się także z kratkami kominkowymi, w które wyposażone są kominki (posiadają one dwie kratki: przez jedną z nich napływa zimne powietrze, a przez drugą wydostaje się powietrze ogrzane). Jednym z najnowocześniejszym modeli jest kratka higrosterowana, do której zadań należy zagwarantowanie właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Do toalet i łazienek przeznaczone są kratki z wentylatorami. Znakomicie sprawdzają się one również w tych częściach budynku, w których panuje zbyt wysoka wilgotność.
Kratki wentylacyjne ścienne, sufitowe, drzwiowe
Kratki wentylacyjne różnią się też pod względem miejsca, w którym są montowane. Najczęściej mamy do czynienia z modelami ściennymi oraz sufitowymi, które przytwierdza się za pomocą kołków rozporowych. Warto wiedzieć, że kratki wentylacyjne drzwiowe nie stanowią części systemu wentylacyjnego. Znajdują one zastosowanie w drzwiach łazienek, kuchni, suszarni i toalet oraz w drzwiach prowadzących do tych pomieszczeń, z których chcemy odprowadzić nadmiar wilgoci.
Więcej o wentylacji piszemy tutaj: http://adagre.pl/wentylacja/.