Coraz większą popularnością cieszą się dwa rozwiązania, które pozwalają nam ogrzewać wodę w domach w sposób jednocześnie ekologiczny i ekonomiczny, czyli pompy ciepła powietrze-woda oraz kolektory słoneczne. Oba z nich łączy fakt, że nie stanowią zwykle głównego źródła ciepła, ale mają jedynie charakter wspomagający dla np. kotłów na gaz i olej czy kotłów na paliwa stałe (w tym zwłaszcza dla modeli, które po sezonie grzewczym wyłączamy). Na które jednak z nich lepiej się zdecydować? Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety. Z pewnością naszą uwagę może zwrócić fakt, że wydamy mniej pieniędzy na zakup pompy ciepła niż kolektorów słonecznych. Równocześnie należy podkreślić to, że za eksploatację tych drugich płacić będziemy bez wątpienia mniej i być może inwestycja ta po latach nam się zwróci.
Kwestia montażu
Przewagę pomp ciepła powietrze-woda nad kolektorami stanowi fakt, że są łatwiejsze w montażu. W przypadku tych drugich musimy bowiem liczyć się z tym, że niezbędna będzie ingerencja w strukturę dachową. Poza tym ich zainstalowanie wiąże się z koniecznością poprowadzenia do urządzenia rur. Co więcej, kolektory musimy montować tak, aby były zwrócone w stronę południową. Szczególnie ta ostatnia kwestia bywa problematyczna, gdyż niekiedy jest to zwyczajnie niemożliwe w danym budynku – czy to ze względu na jego położenie i okoliczne zabudowania, czy też na jego konstrukcję. Jeżeli natomiast chodzi o pompę ciepła, przeważnie wystarczy, że zamontujemy ją przy ścianie w kotłowni.
Koszt zakupu i eksploatacji
Jak już zostało wspomniane, pompy ciepła powietrze-woda są tańsze niż kolektory słoneczne. O jakiego rzędu kwotach możemy mówić? Za te pierwsze płacimy przeciętnie około 5000 złotych, natomiast za drugie – nawet dwa razy tyle.
Trzeba jednak zaznaczyć, że kolektory słoneczne pobierają niewiele energii. Jedyna ich część, która wymaga jej dostarczenia, to pompa solarna. Zapotrzebowanie na prąd elektryczny tej części to jedynie 0,06 kW. Ile natomiast energii pochłania pompa ciepła? Sprężarka, która stanowi jej główną część, pobiera nawet 1 kW.
Efektywność
Warto porównać także efektywność obu rozwiązań. Funkcjonowanie kolektorów solarnych uzależnione jest od stopnia zachmurzenia czy wysokości słońca na niebie. W przypadku pompy ciepła jedyny czynnik mający wpływ jej działanie stanowi temperatura n zewnątrz.