Koszt zakupu pompy ciepła zwraca się po kilkunastu latach. Przy czym warto wiedzieć, że istnieją sposoby na to, aby ten czas się skrócił, a praca urządzenia była jeszcze bardziej efektywna. Należy także zaznaczyć, że cena pompy ciepła zależy od tego, na jaką jej wersję się zdecydujemy: gruntową czy powietrzną. Konieczne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia zarówno do obiektu, w którym zostanie zainstalowany, jak i do warunków panujących na zewnątrz – dzięki temu wykorzystamy w najbardziej optymalny sposób jego możliwości. Poza tym powinniśmy mieć na uwadze fakt, że w niektórych sytuacjach dobry pomysł stanowi wspomaganie pompy za pomocą innego źródła ciepła, takiego jak system fotowoltaiczny, kocioł na gaz, czy system rekuperacji (przy czym z pewnością ta pierwsza opcja charakteryzuje się największą energooszczędnością, a także ekologicznością). Bez wątpienia najbardziej opłaca się zakupić pompę ciepła wtedy, gdy otrzymamy na nią dofinansowanie.
Powietrzna pompa ciepła
Za montaż powietrznej pompy ciepła zapłacimy mniej niż za instalację jej odpowiednika gruntowego. Jednocześnie trzeba dodać, że jej efektywność należy ocenić jako niższą w porównaniu do pompy gruntowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poprawić wydajność powietrznej pompy ciepła – która jest mniejsza w czasie mrozów – poprzez zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, np. gałki elektrycznej. Koszt urządzenia centralnego pompy powietrznej zwykle waha się od 15 do 35 tysięcy złotych. Oszczędzamy na instalacji, gdyż nie ma potrzeby wykonywać odwiertów, jak w przypadku montażu pompy gruntowej.
Gruntowa pompa ciepła
Wprawdzie za montaż tego rodzaju urządzenia zapłacimy więcej, ale zarazem zagwarantuje nam ono lepsze ogrzewanie. Na czym polega zasada jego działania? Otóż pompa gruntowa wykorzystuje ciepło zawarte w gruncie. Energia dostarczana jest do niej w rezultacie ogrzania specjalnej cieczy znajdującej się w kolektorze gruntowym. Za samo urządzenie oraz jego instalację płacimy średnio 30 tysięcy złotych, a za zamontowanie źródła ciepła w gruncie dodatkowo kilkanaście tysięcy.
Jak zoptymalizować działanie pompy ciepła? Gdzie sprawdzi się najlepiej jej wersja gruntowa, a gdzie – powietrzna?
Aby obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła, warto zmieniać poziom jej grzania. Nocą możemy zdecydować się na najwyższą temperaturę – wtedy bowiem ceny taryf są niższe. Poza tym wyłączajmy pompę w tych godzinach, w których w budynku nikt nie przebywa. Tego typu urządzenia posiadają zwykle opcję automatycznego zaprogramowania czasu ich działania. Pamiętajmy też, że w tych miejscach w Polsce, gdzie jest chłodniej, zaleca się kupić raczej pompę gruntową, a w tych, gdzie panuje wyższa temperatura – pompę powietrzną.