W celu obniżenia wydatków na ogrzewanie elektryczne część osób wybiera możliwość korzystania z tzw. drugiej taryfy energetycznej, nazywanej też „nocną”. Czym się ona charakteryzuje i kiedy warto się na nią zdecydować?
Czym jest taryfa dwustrefowa?
Niektórzy dostawcy energii elektrycznej oferują możliwość płacenia różnych stawek za prąd w zależności od czasu jego zużycia. To właśnie taryfa dwustrefowa. Jeśli się na nią zdecydujemy, używana przez nas energia elektryczna ma inną cenę w godzinach szczytu – zwykle w ciągu dnia (zdecydowanie wyższą od tej rozliczanej w ramach taryfy jednostrefowej), a inną nocą, wczesnym rankiem, we wczesnych godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od pracy (nawet o połowę niższą niż w przypadku taryfy jednostrefowej).
Kiedy warto zdecydować się na „taryfę nocną”?
To rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla tych, którzy wówczas, gdy stawki za energię elektryczną są najwyższe, nie korzystają z niej, bo na przykład nie ma ich wtedy w domu. Dotyczy to między innymi osób pracujących w niestandardowych, elastycznych godzinach lub pracujących w domu – mogą wówczas zorganizować pranie dokładnie w godzinach obowiązywania niższych cen. Muszą jednak pamiętać, by w wyjątkowych sytuacjach, gdy przyjdzie im korzystać z prądu w godzinach podwyższonej ceny, robić to oszczędnie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w energooszczędne urządzenia grzewcze, bo to one pochłaniają zazwyczaj najwięcej energii. Najlepiej nadają się do tego piece akumulacyjne oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe. Posiadają one zdolność do kumulowania ciepła w czasie obowiązywania niższych stawek oraz wykorzystywania go do ogrzewania wówczas, gdy ceną są wyższe.
Jeśli zależy nam na oszczędnościach z tytuły korzystania z taryfy dwustrefowej, dobrym pomysłem będzie zmiana pewnych przyzwyczajeń. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy zoptymalizować czas korzystania z energii elektrycznej tak, by jak najwięcej wykorzystać jej w tym czasie, gdy jest najtańsza. Wśród dostępnych możliwości warto wymienić na przykład ładowanie telefonu nocą czy programowanie urządzeń AGD tak, aby pracowały w ściśle określonych godzinach. Wiele z nowoczesnych sprzętów posiada funkcję opóźnienia startu – pralka czy zmywarka mogą więc pracować po 22:oo i w ten sposób przyczyniać się do efektywnego zarządzania domowym budżetem.
Odpowiedź na pytanie, czy przejście na taryfę dwustrefową jest opłacalne, zależy więc w olbrzymiej mierze od trybu życia, jaki prowadzimy. Jeśli z naszych kalkulacji wyniknie, że warto, oszczędności mogą być naprawdę spore.