Wentylacja mechaniczna ma szereg zalet. Przede wszystkim działa ona niezależnie od tego, jaka jest temperatura na zewnątrz oraz jakie panują warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że posiada zasilanie, może funkcjonować bez żadnych przerw. Pozbawiona jest ona wad wentylacji grawitacyjnej, określanej również jako naturalna. Ta ostatnia funkcjonuje w odmienny sposób o różnych porach roku i cechuje się dużą niestabilnością. Niekiedy również negatywnie wpływa na komfort cieplny w budynku. Coraz większą popularnością zaczyna się cieszyć zwłaszcza wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, posiadająca funkcję odzysku ciepła (rekuperację). Jest to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne – do jego zalet należy fakt, że pozwala nam zaoszczędzić więcej pieniędzy poprzez ograniczenie strat ciepła.
Dotychczas jednak pokutowało przekonanie, że wentylację mechaniczną zamontować można jedynie w nowych domach bądź w gruntownie remontowanych obiektach. Należy jednak rozprawić się z tym mitem. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na ów system także w mieszkaniach. Przy czym jest to możliwe nie tylko w lokalach nowych, znajdujących się w stanie deweloperskim – również w starszych apartamentach wiele osób instaluje wentylację mechaniczną z rekuperacją. W tym ostatnim przypadku jednak wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia remontu.
Montaż wentylacji mechanicznej w mieszkaniu
W mieszkaniach montuje się urządzenia wentylacyjne charakteryzujące się mniejszą efektywnością – np. do 150 metrów sześciennych na godzinę – niż te, które umieszczane są w domach. Oczywiście ich niższa wydajność nie stanowi wady – po prostu w ten sposób dostosowujemy wentylację do potrzeb lokali, które mają mniejszą powierzchnię od domów jednorodzinnych. Mniejsze modele posiadają zaś tę zaletę, że nie zajmują dużo miejsca, co oznacza, że nie powodują trudności w aranżacji wnętrz. W mieszkaniach świetnie sprawdzają się jednostki wentylacyjne umieszczane pod sufitami oraz na ścianach. Centralę wentylacyjną instalujemy na ogół w łazience. Dlaczego? Przeważnie zlokalizowana jest ona w środkowej części apartamentu, co ułatwia rozprowadzenie przewodów wywiewnych do kuchni oraz nawiewnych do innych pomieszczeń.
Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?
W wielu polskich miastach panuje smog. Niestety przedostaje się on również do wnętrz naszych mieszkań. Znakomitym sposobem na ograniczenie jego przedostawania się do budynku jest właśnie zamontowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Co więcej, stanowi ona także pewną barierę dla hałasu, który również często panuje na ulicach miast. Przewaga wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną polega też na tym, że ta ostatnia wyziębia zimą pomieszczenia, co nie sprzyja naszemu zdrowiu – natomiast nie ma o tym mowy w przypadku pierwszego rozwiązania.