Niedostateczna ilość tlenu w zamkniętych pomieszczeniach nie tylko negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, ale również na ogólne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Do pierwszych objawów, które odczuwamy, gdy nie mamy dostępu do świeżego powietrza, należą: obniżenie koncentracji i zdolności postrzegania, nadmierna senność oraz zmęczenie. Uczucie duszności może spowodować nawet omdlenie. Powyższe skutki przynosi zresztą nie tylko brak dostarczanego do płuc tlenu, ale również obecność dwutlenku węgla w powietrzu. Tego rodzaju zagrożenia może stworzyć wentylacja będąca w złym stanie, ew. niewłaściwie skonstruowana. Dlatego bardzo duże znaczenie ma odpowiednia realizacja projektu instalacji oraz regularna jej konserwacja. Jeżeli nie dokonujemy przeglądów wentylacji, mogą pojawić się w niej pleśń i grzyby, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie.
Warto ponadto wiedzieć, że na skrajne zagrożenia wentylacyjne narażeni są zwłaszcza pracownicy kopalni. Do ich przyczyn należą: typ wydobywanego surowca, głębokość, na której pracują górnicy oraz jakość systemu odpowiadającego za przewietrzanie.
Jaki maksymalny poziom stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia?
Polskie prawo nie reguluje w sposób precyzyjny kwestii dopuszczalnej ilości dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia – najbardziej znanej pod jej skrótem WHO (World Health Organization) – dopuszczalny poziom jego stężenia w powietrzu w mieszkaniach, domach, obiektach użyteczności publicznej i wszystkich tych budynkach, w których przebywają przez dłuższy czas ludzie, to 1000 ppm. Natomiast przekroczenie tej normy powoduje już negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Wartość 1400 wspomnianego wskaźnika jest uważana za maksymalną, natomiast 2500 – za szkodliwą. Niestety w Polsce normy te często nie są brane pod uwagę i co za tym idzie – w niektórych budynkach stężenie dwutlenku węgla utrzymuje się na poziomie niebezpiecznym z punktu widzenia naszego zdrowia. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jakości powietrza w domu sprawdzić stan naszej wentylacji.
Czemu tak ważne jest, aby nie dopuścić do powstania pleśni i grzybów w wentylacji?
Kolejne zagrożenie, jak już zostało wspomniane, stanowi rozwój pleśni i grzybów w systemach wentylacyjnych. Są one szczególnie niebezpieczne dla alergików, astmatyków oraz osób cierpiących na choroby związane z układem oddechowym. Co więcej, mają zły wpływ także na naszą skórę i mogą powodować pewne dolegliwości o charakterze dermatologicznym.
Na profesjonalny serwis wentylacji możesz liczyć przy współpracy z Adagre – http://adagre.pl/wentylacja/.