Działanie wentylacji grawitacyjnej opiera się na naturalnej wymianie powietrza. Wykorzystuje ona różnicę ciśnień i temperatur w środku i poza obiektem, w którym jest poprowadzona. Tym samym jej praca zależy od pogody, jaka w danym czasie panuje, oraz przede wszystkim od aktualnej pory roku. Gdy w mieszkaniu jest cieplej niż na zewnątrz, powietrze samoczynnie wydostaje się z budynku w wyniku działania siły wyporu w zamontowanych pionowo przewodach wentylacyjnych. Bo trzeba wiedzieć, że powietrze o wyższej temperaturze jest lżejsze i cechuje się mniejszą gęstością od zimnego.
Na funkcjonowanie wentylacji mechanicznej nie mają wpływu warunki pogodowe. Tylko od nas zależy to, jaki będzie przepływ powietrza w obiekcie. Nie wymusza ona na nas także konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń, co niekiedy musi mieć miejsc w przypadku, gdy w domu zainstalowana jest tylko wentylacja grawitacyjna. A zatem jeżeli chcemy zdecydować się na rozwiązanie niezawodne, wybierzmy system mechaniczny.
Wentylacja grawitacyjna (naturalna)
W budynkach z wentylacją grawitacyjną, określaną również jako naturalna, muszą znajdować się nawiewy. Chodzi o kratki nawiewne, okna, a także pewne nieszczelne miejsca, które występują chociażby w ramach okiennych. Powietrze wywiewane jest przez kratki wentylacyjne.
System wentylacji naturalnej nie pochłania żadnej energii. Mogłoby się więc wydawać, że skoro nie wymaga podłączenia do elektryczności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby działał on bezustannie. Jak już zostało wspomniane, jego funkcjonowanie zależy jednak od temperatury panującej na zewnątrz. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że na wiosnę oraz w lecie w naszym domu bywa cieplej niż poza nim. Z tego powodu wymiana powietrza jest utrudniona. Również zimą mogą wystąpić pewne trudności. Jeżeli mają miejsce silne mrozy, w budynkach posiadających wentylację grawitacyjną czasami dochodzi do wyziębienia pomieszczeń. Poza tym kiedy na zewnątrz jest ujemna temperatura, do budynków napływa bardzo suche powietrze, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Wentylacja mechaniczna
Możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów wentylacji mechanicznej: na wywiewną albo na nawiewno-wywiewną, która przeważnie posiada także funkcję odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego. Ta pierwsza wykorzystuje wentylatory, które wytwarzają w pomieszczeniach podciśnienie, dzięki któremu powietrze wydostaje się na zewnątrz z obiektu. W skład drugiego z powyższych systemów wchodzą natomiast dwa typy wentylatorów (wywiewny i nawiewny), rekuperator oraz wymiennik ciepła, które odpowiadają za ogrzewanie powietrza. Z pewnością największą zaletą instalacji z odzyskiem ciepła jest to, że oszczędzamy na niej pieniądze – pozwala ona redukować wydatki na ogrzewanie nawet o 20%. Poza tym obydwa rodzaje systemów działają niezależnie od tego, jaka jest temperatura na zewnątrz.