Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bezpieczne. Poza tym ma ono charakter ekologiczny, w jego przypadku nie mamy bowiem do czynienia z niską emisją. Tego rodzaju ogrzewanie sprawdza się w różnych budynkach.
Z pewnością warto zdecydować się na nie w nowoczesnych, dobrze ocieplonych jednorodzinnych domach mieszkalnych. Poza tym znajduje ono zastosowanie w starszych, mniej szczelnych obiektach jako ogrzewanie uzupełniające. Należy też wiedzieć, iż znakomicie wywiąże się ze swojego zadania w takich wielkogabarytowych budynkach, jak kościoły.
Ogrzewanie elektryczne w budynkach mieszkalnych
Zarówno elektryczne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki elektryczne, warto zamontować w obiekcie mieszkalnym w sytuacji, gdy jego ściany zostały pokryte dobrą termoizolacją, a znajdujące się w nim okna i drzwi są bardzo szczelne. Dlaczego odpowiednie ocieplenie budynku ma tak duże znaczenie? Dzięki niemu nie dochodzi do strat ciepła i nie ma potrzeby pobierania dużej ilości prądu w celach grzewczych, a zatem ogrzewanie zachowuje swój ekologiczny i energooszczędny charakter. Trzeba zaznaczyć, że do jego zalet – w przeciwieństwie do systemów zasilanych węglem – należy fakt, że nie musimy nigdzie przechowywać materiałów opałowych oraz utylizować popiołu.
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne w kościele?
Jeżeli chcemy efektywnie ogrzewać kościół, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim emisja ciepła powinna być ograniczona głównie do czasu, w którym w kościele przebywają ludzie – czyli średnio do ok. godziny przed nabożeństwem i czasie jego trwania. Taką możliwość gwarantuje ogrzewanie elektryczne – z łatwością zaprogramujemy je w taki sposób, aby było uruchamiane i wyłączane w określonych godzinach. Poza tym kościół powinien być ogrzewany sektorami. System grzewczy zasilany na prąd elektryczny umożliwia bardzo dokładne określenie tego, w których miejscach w kościele będzie mieć miejsce emisja ciepła. Dlaczego to jest tak istotne? Po pierwsze, w ten sposób nie tracimy niepotrzebnie energii w celu dostarczenia ciepła tam, gdzie nie takiej konieczności. Po drugie zaś, omijamy dzięki temu zabytkowe części kościoła, którym ogrzewanie mogłoby zaszkodzić.
Do zalet systemów elektrycznych należy także ich bezobsługowość – odpowiednie zaprogramowanie urządzeń sprawi, że działać będą w dużym stopniu automatycznie. Poza tym przewaga ogrzewania elektrycznego nad innymi jego rodzajami polega na tym, że możemy indywidualnie negocjować wysokość opłat z dostawcami energii. Spośród walorów tego rozwiązania trzeba wyróżnić także fakt, że pozwala nam ono precyzyjnie monitorować zużycie energii.