Optymalna temperatura centralnej wody użytkowej (c.w.u.) wynosi od 55 do 60 stopni Celsjusza. Przy czym należy dodać, że powinna również istnieć możliwość przegrzewu c.w.u. powyżej 70 stopni Celsjusza. Wyróżniamy szereg systemów przygotowania centralnej wody użytkowej: pompę ciepła z obiegiem powietrza, pompę ciepła zasysającą powietrze wywiewane, systemy zasilane energią z ogniw fotowoltaicznych czy podgrzewacz zasobnikowy centralnej wody użytkowej z pompą ciepła o charakterze wysokotemperaturowym.
Czym charakteryzuje się pompa ciepła z obiegiem powietrza i pompa ciepła zasysająca wywiewane powietrze?
Jeden z przykładów systemu, o których tutaj mowa, stanowią pompy ciepła z obiegiem powietrza. Ich zasada działania polega na tym, że pobierają ciepło z powietrza, które znajduje się w pobliżu urządzenia. Powietrze, które uległo ochłodzeniu, powraca do pomieszczenia, gdzie zamontowana jest pompa ciepła. Warto mieć na uwadze fakt, że na 1 kW mocy urządzenia powinno przypadać 15 metrów sześciennych objętości owego pomieszczenia.
Zaletę pompy ciepła z obiegiem powietrza stanowi fakt, że może ona służyć do chłodzenia piwnicy, dzięki czemu niektóre artykuły żywnościowe łatwiej nam będzie zakonserwować. Przeciwdziała ona też pojawianiu się grzybów na ścianach i pozwala wyprowadzać na zewnątrz zbyt wilgotne – a więc nieodpowiednie z punktu widzenia zdrowia – powietrze. Poza tym tego typu system łatwo jest zainstalować.
Do podgrzewana centralnej wody użytkowej wykorzystuje się również pompę ciepła, która zasysa powietrze wywiewane – np. z kuchni, łazienki i innych pomieszczeń. Pozyskane w ten sposób ciepło przekazane zostaje do wody użytkowej. Jest to prosty system, oparty na wentylacji mechanicznej.
Charakterystyka pompy ciepła podłączonej do systemu PV
Oba powyżej opisane systemy – pompa ciepła z obiegiem powietrza i pompa ciepła korzystająca z powietrza wywiewanego – mogą być zasilane przez prąd pochodzący z systemu PV, czyli z ogniw fotowoltaicznych. Połączenie to przynosi nam wiele korzyści. Z jednej bowiem strony dzięki niemu zwiększa się efektywność pompy, a z drugiej pozwala nam ono zachować więcej pieniędzy w kieszeni, ponieważ wykorzystanie energii słonecznej obniża koszty użytkowania pompy.
Podgrzewacz zasobnikowy c.w.u. – rozwiązanie kompleksowe
Do domów wielorodzinnych poleca się podgrzewacz zasobnikowy c.w.u. z tzw. wysokotemperaturową pompą ciepła. Przez cały rok gwarantuje ona temperaturę zasilania na poziomie około 70 stopni Celsjusza. Ten system podgrzewania centralnej wody użytkowej jest w pełni samowystarczalny (wcześniej opisane systemy – w przypadku, gdyby temperatura wody, którą podgrzewają, była niższa niż wymagane 60 stopni Celsjusza – niekiedy muszą współdziałać z urządzeniem uzupełniającym, np. grzałką elektryczną).