Ogrzewanie takiego budynku, jak kościół, różni się od ogrzewania, z jakim mamy do czynienia w innych obiektach publicznych czy mieszkalnych. Ciepło musi być rozprowadzone we wnętrzu kościoła w taki sposób, aby jednocześnie nie tracić niepotrzebnie energii oraz zapewnić wszystkim należyty komfort cieplny. Warto zdecydować się na system grzejny, który będzie można zmodyfikować albo rozszerzyć w przypadku, gdyby zaszła konieczność zmiany konstrukcji kościoła lub jego rozbudowy. Pamiętajmy także, że przeważnie ciepło emitowane jest jedynie tuż przed oraz w czasie nabożeństwa. Dlatego zaleca się wybrać ogrzewanie, które będzie uruchamiane szybko i które można ustawić na konkretny czas. Najlepiej, gdyby jego obsługa była automatyczna. Kolejna cecha dobrego systemu grzejnego dla kościołów to sektorowość ogrzewania.
Jeżeli więc pragniemy, aby w świątyni zostało zastosowane rozwiązanie spełniające powyższe kryteria, zdecydujmy się na energię elektryczną. Przy czym trzeba podkreślić fakt, że poza wspomnianymi właściwościami, cechuje się ona także innymi, licznymi zaletami, które przedstawiamy poniżej.
Nowoczesność i bezpieczeństwo
Co stanowi jeden z najważniejszych atutów ogrzewania elektrycznego? Przede wszystkim bazuje ono na najnowocześniejszych technologiach. W praktyce oznacza to, iż urządzenia odpowiadające za emisję ciepła możemy ustawiać na wiele różnych sposobów, w tym na taki, który sprawdza się właśnie w kościele (czyli na konkretne godziny). Sprzęt, który kontroluje odbiorniki ciepła, jest prosty w obsłudze. Jednocześnie spełnia on wszystkie standardy bezpieczeństwa, które muszą być zagwarantowane w kościele. W tym kontekście z pewnością ma przewagę nad takimi rodzajami systemów grzejnych, które wykorzystują olej czy gaz.
Energooszczędność, ekologiczność, tania naprawa, możliwość negocjowania opłat
Ogrzewanie elektryczne ma charakter energooszczędny. Co ważne, odpowiednie technologie pozwalają nam dokładnie określić poziom zużycia energii. Wydatki na naprawę, konserwację i kontrolę tego typu ogrzewania nie są wysokie – nie musimy zatem przejmować się tym, że w przypadku awarii systemu ucierpi budżet parafii. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż opisywane w niniejszym artykule rozwiązanie jest ekologiczne. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby indywidualnie negocjować z dostawcami prądu wysokość opłat za elektryczność. Dużą oszczędność stanowi możliwość taryfowego wykorzystywania energii.
Bezobsługowość i automatyczność
Kolejny walor ogrzewania elektrycznego to jego bezobsługowość. Co więcej, w dużym stopniu jego działanie odbywa się automatycznie – oczywiście w oparciu o to, jak zaprogramujemy poszczególne urządzenia.