Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Energia słoneczna dociera do nas m.in. w postaci światła widzialnego, promieniowania UV oraz właśnie podczerwieni. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale jego działanie odczuwamy np. jako rozgrzewające promienie słońca w mroźny dzień lub żar bijący z ogniska. Promiennik podczerwieni działa w analogiczny sposób – emituje ciepło rozprzestrzeniające się z prędkością światła. Zastosowanie izolatorów i odbłyśników odbijających energię cieplną w pożądaną stronę pozwala na jej precyzyjne ukierunkowanie i ogrzanie wybranych partii pomieszczenia. Klasyczne grzejniki działają na zasadzie konwekcji – podgrzewają powietrze wewnątrz pomieszczenia i wprawiają je w ruch. Z czasem powietrze ogrzewa podłogę i ściany, zapewniając domownikom miłe wrażenie subiektywnego ciepła. Ogrzewanie na podczerwień zmienia energię elektryczną na promieniowanie podczerwone, które bezpośrednio ogrzewa ściany, podłogę i przebywających w pomieszczeniu ludzi. Oszczędności generowane są dzięki temu, że przy niższej temperaturze otoczenia odczuwalna subiektywnie temperatura pozostaje przyjemnie wysoka. Inne zalety ogrzewania na podczerwień to m.in. krótki czas nagrzewania pomieszczeń, bezgłośne działanie, wysoka wydajność i niezawodność urządzeń oraz udowodniony pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie i nastrój. Ze względu na działanie imitujące światło słoneczne promienniki podczerwieni znajdują szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii (np. SPA InfraRed, sauna IR dla cery naczyniowej). Jest to także rozwiązanie polecane dla alergików, ponieważ nie wysusza powietrza ani nie doprowadza do unoszenia się kurzu.

Gdzie stosować elektryczne ogrzewanie na podczerwień?

Stosowanie podczerwieni sprawdza się doskonale zarówno w ogrzewaniu domu lub mieszkania jak i w przypadku większych lokali o zastosowaniach użytkowych. Niskotemperaturowe promienniki podczerwieni stosowane w mieszkaniach sprawdzą się doskonale się w łazience lub innych niedużych pomieszczeniach, zapewniając komfortowe wrażenie ciepła w atrakcyjnej cenie, a także łatwość programowania i obsługi. Największą wartość i opłacalność wykazują jednak w zastosowaniach komercyjnych: hotelach, restauracjach, sklepach itp. – również w przestrzeni nieizolowanej, półotwartej i otwartej. Z uwagi na bezpośredni sposób dostarczania ciepła jest to preferowana metoda grzewcza dla budynków o dużej kubaturze. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień daje możliwość punktowego ogrzania kluczowych miejsc w kościele, magazynie, warsztacie lub hali produkcyjnej bez konieczności dużo bardziej kosztownego podniesienia temperatury całej przestrzeni.

Promienniki podczerwieni z powodzeniem stosuje się także w wymienionych wcześniej ogródkach kawiarni, restauracji oraz pubów, ale taż na rampach rozładunkowych, zewnętrznych scenach oraz plenerach zdjęciowych. Inne zastosowania elektrycznego ogrzewania na podczerwień to np. ogrody zoologiczne i zimowe, hotele, hale sportowe, baseny, drukarnie, lakiernie, procesy produkcyjne oraz miejsca hodowli zwierząt.

Promienniki podczerwieni do kościołów w Krakowie i Małopolsce

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień to preferowana metoda uzyskania komfortu termicznego w kościele lub kaplicy i jedyna opłacalna alternatywa dla dynamicznego ogrzewania akumulacyjnego. Projektowane przez ADAGRE instalacje pozwalają na łatwe sterowanie systemem i dostosowanie warunków grzewczych do liczby wiernych w świątyni. W dni powszednie ogrzewanie można ograniczyć do przednich ławek, ołtarza i konfesjonałów, załączając cały system jedynie w niedziele i święta.

Oferujemy także wykonanie na zamówienie instalacji ogrzewania podławkowego. Jest to wariant promiennikowego ogrzewania na podczerwień polecany szczególnie do kościołów zabytkowych. Instalowane pod siedziskiem lub na plecach ławki dyskretne promienniki niskotemperaturowe zapewniają komfort uczestnikom liturgii oraz bezpieczeństwo delikatnym zdobieniom świątyni.

Zapraszamy do rozmowy – z przyjemnością pomożemy znaleźć dla Ciebie przemyślane rozwiązanie, które wygeneruje oszczędności i wpisze się w Twoje potrzeby.